Black Achievement Month in oktober bij Theater aan de Rijn

17 sep , 10:40 Kunst&Cultuur
Museum of black futures - Theater aan de Rijn
Museum of Black Futures.Theater aan de Rijn

Jaarlijks wordt in Nederland in oktober Black Achievement Month georganiseerd.

Het festival heeft als doel de uitzonderlijke talenten van mensen met Afrikaanse roots in de schijnwerpers te zetten. Theater aan de Rijn presenteert deze maand een drieledig programma.

Double bill

Op 9 oktober is de double bill ‘Strange Fruit's' van Sedrig Verwoert / Theater Rotterdam te zien. Op 22 oktober ‘Meer dan bauxiet’ van Emma Lesuis en Silbersee.

‘Museum of Black Futures’

Op donderdag 16 oktober introduceert de vaste gastcurator Richard Kofi het ‘Museum of Black Futures’. Dit museum is geen gebouw, heeft nog geen collectie, maar is een soort reizend laboratorium vol performances en podcasts die ruimte maken om vrijuit te denken. Deze door Kofi samengestelde avond vormt ons startpunt voor een samenwerking met het ‘Museum of Black Futures’, dat hij later dit seizoen in Theater aan de Rijn verder ontwikkelt.

Richard Kofi: “‘Museum of Black Futures’ breekt met ons bestaande idee van een museum. Het is niet noodzakelijk een centrale fysieke plek. Het is fluïde, gedecentraliseerd met storytelling als basis. Samen denken we na over heling, rechtvaardigheid, verbeelding en bovenal Black Joy. Ons museum krijgt dan ook pas echt betekenis in verbinding met het publiek, met onze communities. En daarom is de samenwerking met Theater aan de Rijn zo waardevol voor ons."

Huis voor experiment en vernieuwing

Peter Hendrikx (directeur Theater aan de Rijn): “De samenwerking met Richard Kofi en zijn ‘Museum of Black Futures’ is voor ons van grote waarde. Richard is een radicale en vernieuwende denker en maker, die met zijn werk speculeert over de toekomst van Zwarte kunst en identiteit en daarmee een brede community aanspreekt die te lang geen plek of stem had op onze podia. Door onze krachten te bundelen willen we dat herstellen, een vorm van ‘reparations’ die niet alleen gaat over geld, maar over het teruggeven van het theater aan de gemeenschap. Als huis voor experiment en vernieuwing zien we het als onze taak het theater steeds opnieuw uit te vinden, en de samenwerking met Richard past daar perfect bij.”

Programma Black Achievement Month

  • Op donderdag 9 oktober om 20.00 uur is de Double bill: 'Strange Fruit's' - Sedrig Verwoert / Theater Rotterdam te zien.
  • Op 16 oktober van 19.00 - 22.30 uur is ‘Museum of Black Futures’  te zien. Samenstelling: Richard Kofi
  • Performance: Yadhira de León Matos - 'Everybody’s looking for Mambo': via beweging duikt Yadhira de León Matos in de cultuur van de mambo, ook wel Street Merengue genoemd, uit de Dominicaanse Republiek. Een muziek- en dansstijl die zich via de migratie van zwarte lichamen heeft verplaatst, vervormd en toegeëigend.
  • Live podcast: in gesprek met Ama van Dantzig: Het thema is ‘Returning to the Sacred Mother’. In forten zoals Elmina moesten tot slaaf gemaakte mensen door een 'door of no return' en traden toe tot de monsterlijke koloniale economie die destijds gecreëerd werd. Deze avond bespreek je manieren waarop wij als nazaten van kolonialisme en slavernij toch creatieve manieren mentaal, spiritueel en fysiek terug te keren.
  • Muziek in de kas van Julian Tjon Sack Kie en Ranie Ribeiro
  • Boekenverkoop in de foyer door de Bijlmer Bookstore
  • Op woensdag 22 oktober om 22.00 uur is 'Meer dan Bauxiet' door Emma Lesuis en Silbersee: 'Meer dan Bauxiet' is een belangrijk en indringend theaterwerk dat onvertelde oorlogsverhalen uit Suriname in het licht zet. Emma Lesuis erfde een schat aan archiefmateriaal uit Suriname met filmbeelden uit jaren ‘40 en ‘50. Dit was de aanleiding voor haar om op onderzoek te gaan. Wat gebeurde er in Suriname tijdens de Tweede Wereldoorlog? 

Praktische informatie

Informatie en Tickets: deze link.