Buurtbudget in nieuwbouwwijk moet netcongestie slim oplossen

19 jun , 11:53 Gemeente
netcongestie88
Gemeente Arnhem

In ontwikkelgebied Rijnpark, de grootste stedelijke gebiedsontwikkeling van Arnhem, start een pilot voor ‘het Buurtbudget’.

Rijnpark wordt hiermee het eerste pilotgebied van Nederland waar binnen een vastgesteld energiebudget ruimte ontstaat voor flexibel bouwen en ontwikkelen. Een nieuwe stap in het aanpakken van netcongestie. Gemeente Arnhem en netwerkbedrijf Alliander ondertekenden op 18 juni tijdens de vastgoedbeurs PROVADA een intentieovereenkomst voor deze samenwerking.

Cathelijne Bouwkamp, wethouder Energie: “Als we 7.000 nieuwe woningen willen bouwen, moeten we zorgen dat het licht daar straks ook echt aan kan. Netcongestie is de file op het stroomnet. Door een buurtbudget op te richten weten we straks hoeveel stroom we kunnen gebruiken voor de file ontstaat. We denken vooruit, plannen slim en zorgen dat duurzame groei niet strandt op volle kabels. Rijnpark laat zien dat je tegelijk kunt bouwen aan woningen én aan een toekomstbestendig energiesysteem."

Energie als randvoorwaarde voor een nieuwe wijk

Rijnpark wordt de komende jaren de grootste gebiedsontwikkeling van Arnhem, met circa 7.000 woningen, ruimte voor 5.000 arbeidsplaatsen en veel voorzieningen. Netcongestie vormt daarbij een grote uitdaging: scholen, supermarkten, laadpalen en andere grootverbruikers moeten wél aangesloten kunnen worden. Dankzij het Buurtbudget kan binnen een afgesproken energielimiet gebouwd worden zonder telkens opnieuw te moeten wachten op netcapaciteit. Dit versnelt het proces en geeft ontwikkelaars, gemeente en bewoners meer duidelijkheid en handelingsruimte.

Samen leren en versnellen

De pilot, voor Rijnpark fase 1, is expliciet bedoeld als leermoment. “Als Alliander werken we samen met de gemeente Arnhem aan innovatieve oplossingen voor complexe vraagstukken op het gebied van de energietransitie. Zo maken we samen het energienet klaar voor de toekomst,” zegt Maartje Brans, Directeur Innovatie Alliander. “De samenwerking met Arnhem biedt een unieke kans om Rijnpark netbewust te bouwen met behulp van een buurtbudget. Een belangrijke stap naar een duurzaam en toekomstbestendig energiesysteem. De ervaringen in Rijnpark worden actief gedeeld met andere gemeenten en ontwikkelgebieden, om landelijke opschaling mogelijk te maken.”

Hoofdlijnenakkoorden met grondeigenaren

Vorige week bereikte de gemeente Arnhem een belangrijke mijlpaal met het vaststellen van de hoofdlijnenakkoorden (HAK’s) met woningcorporaties Vivare, Volkshuisvesting en Portaal, grondeigenaren en ontwikkelpartners. Ook werd het ontwerp-omgevingsprogramma voor Rijnpark fase 1 vrijgegeven. Daarmee krijgen de plannen voor minstens 3.500 woningen en ruim 70.000 m² aan bedrijven en (maatschappelijk) voorzieningen in een groene en duurzame leefomgeving nu echt vorm.